مزایای مدیریت پروژه با نرم افزار MSP (مایکروسافت پروجکت)

۲۰ شهریور ۱۳۹۶
توسط مدیریت
نرم افزار MSP

بهتر است هدف و عملکرد نرم افزار MSP را با تعریف پروژه توصیف کنیم: یک پروژه یک اقدام منحصر به فرد است که شروع و پایان کاملا مشخص و شفافی داشته باشد، و نیاز به مدیریت زمان، منابع ، هزینه و کیفیت دارد.
مدیریت پروژه به عنوا مجموعه ای از مهارت هایی است که به درستی یک پروژه را شروع، برنامه ریزی، اجرا، کنترل و تمام میکند. مهارت های اصلی شامل هدف گذاری (برای مثال شرح و توافق در اهداف پروژه و نیازهای آن)، زمانبندی و تخمین هستند. در کنار این مهارت های اصلی مهارت های دیگری نیز قرار میگیرند؛ مهارت هایی چون مدیریت ریسک و عدم اطمینان، مدیریت کیفیت، ارتباطات، مدیریت افراد و همکاری با دیگر اعضا مانند تأمین کنندگان منابع و سرویس ها و تمام افرادی که روی پروژه کار میکنند و یا تحت تأثیر آن قرار میگیرند.
تمام افرادی که درگیر و یا تحت تأثیر پروژه هستند را به اصطلاح سهامداران پروژه مینامند. برای درک عمیق نرم افزار MSP نیاز به یک کلاس درس با یک استاد توانا خواهید داشت اما در این مطلب سعی شده تا نمایی کلی از این نرم افزار پرکاربرد به شما عزیزان ارائه گردد.
نرم افزار MSP طراحی شده تا به مدیران پروژه در توسعه برنامه ریزی ها، تخصیص منابع، پیگیری پیشرفت پروژه، مدیریت بودجه و تجزیه و تحلیل حجم کار کمک کند. برای روشن شدن بهتر موضوع مدیریت تولید و مدیریت پروژه را با هم مقایسه میکنیم.
در مدیریت تولید هدف دستیابی به یک خط تولید استوار و بهینه است. در مقابل در مدیریت پروژه هدف نهایی از شفافیت کمتری برخوردار است و اطمینان حول دستاورد آن وجود ندارد، که آن را بیشتر شبیه به یک نوع هنر میکند تا یک روش. در برخی موارد مرز میان پروژه ها و فعالیت های عملی مانند مدیریت تولید قابل شناسایی نیست. گاهی اوقات نیز یک فعالیت عملی از یک سری پروژه های کوچک تشکیل میشود. با این حال، چیزی که واضح و مبرهن است این است که یک پروژه سالم و استاندارد یک هدف نهایی دارد که چه زمانی که اهداف پروژه تحقق یابد و چه زمانی که پروژه لغو شود به دست خواهد آمد.
مدیریت پورتفولیوی مؤثر (Effective portfolio management) و مدیریت پروژه های چندگانه(multi-project management) از اصلی ترین شاخص های پروژه های موفق هستند. این دو بسیاری از از مشکلات ریشه ای در پروژه را ردیابی میکنند، مشکلاتی چون بار اضافی منابع و تغییر ناگهانی اولویت ها که موجب ایجاد سردرگمی میشود و بر بهره وری تأثیر معکوس میگذارد.
امروزه یکی از اصلی ترین شاخصه های هر پروژه موفقی مدیر پروژه ای قوی است که بهترین تصمیمات را در بهترین لحظات اتخاذ میکند، اما با تکامل رایانه های خانگی دقت اقدامات مدیریت پروژه بسیار بالاتر رفته چرا که محاسبات مهم مورد نیاز برای مدیریت پروژه ای موفق را به سادگی انجام میدهد و مدیر پروژه میتواند به سادگی و با استفاده از این داده ها و اطلاعات پروژه خود را به سوری موفقیت سوق دهد.
در آخر باید به این نکته اشاره کرد که نرم افزار MSP پرکاربردترین و محبوب ترین نرم افزار مدیریت پروژه تا به امروز بوده که توسط شرکت ها و سازمان های بزرگ مورد استفاده قرار میگیرد. این امر در کشور ما نیز صدق میکند اما یکی از اصلی ترین مشکلات شرکت ها و سازمان های داخلی در استفاده از نرم افزار MSP عدم مطابقت تاریخ و روزهای هفته با تقویم شمسی است و این موضوع به خصوص در روزهای تعطیل هفته بسیار آزاردهنده میشود؛ شرکت پویشگران نیز با شناخت مشکلات و معضلات سازمان ها و شرکت ها در استفاده از نرم افزارهای سازمانی اقدام به رفع این مشکل کرده است و با ارائه تقویم شمسی نرم افزار MSP در صدد رفع این مشکل بر آمده است.

منبع: www.microsofttraining.net

دیدگاه خود را بفرستید :

* - فیلد های ستاره دار ضروری است.

© تمامی حقوق این سایت محفوظ می باشد