امکانات و ویژگی های نرم افزار ام اس پی در مدیریت پروژه ها

نرم افزار ام اس پی

نرم افزار ام اس پی دارای ویژگی ها و امکانات شگفت انگیزی در برنامه ریزی و پیگیری پروژه است. در این مطلب به تعدادی از این امکانات برای مدیریت بهتر پروژه ها اشاره خواهیم کرد.

نمایش زمانبندی پروژه

یکی از محبوب ترین امکانات نرم افزار ام اس پی نمایش خط زمانی پروژه به کاربران است. این ابزار یک روش کاملا جدید برای فازهای پروژه ارائه میکند. این روش به اصطلاح Bird’s Eye View نامیده میشود و شما میتوانید برای ارائه در جلسات خود با مدیران و سهامداران از آن استفاده کنید.

شما میتوانید رنگ فازهای مختلف را تغییر دهید و یا تغییراتی در ساختار آن ها بدهید. شما میتوانید به سادگی نقاط عطف را نمایش دهید، فرمت تاریخ را تغییر دهید و وظایف را تراز نمایید.

گزارشات – پیش ساخته و شخصی سازی شده

نرم افزار ام اس پی دارای امکانات فوق العاده ای برای گزارش گیری است. برخی از این گزارشات پیش فرض شامل نمودار پیشرفت پروژه، بازبینی پروژه، وظایف پیش رو، بازبینی منابع، منابع در برابر تخصیصات، بازبینی هزینه ها و … است. در نرم افزار ام اس پی حدودا ۱۵ نوع گزارش پیش ساخته وجود دارد که شما میتوانید در جلسات و یا برای گزارش وضعیت از آن ها استفاده کنید.

یکی از امکانات منحصر به فرد نرم افزار ام اس پی این است که شما میتوانید گزارشات شخصی خود را بسازید.

قابلیت مدیریت چندین پروژه

ابزار Master Project plan به شما اجازه میدهد تا برنامه های پروژه های مختلف را در یک برنامه پروژه بزرگتر به نام Master Project plan جای دهید. زمانی که شما قصد پیگیری و مدیریت چند پروژه را به طور همزمان داشته باشید این ابزار بسیار مفید خواهد بود و همچنین شما قادر خواهید بود تا گزارشات خود را حول چندین پروژه به صورت همزمان دریافت کنید که بازگو کننده سطح اجرایی در سازمان شما خواهد بود.

نرم افزار ام اس پی

 

پیاده سازی استخر منابع

استخر منابع یا به اصطلاح Resource Pooling این امکان را میدهد تا مدیران پروژه های مختلف مجموعه ای از منابع متداول را میان پروژه ها به اشتراک بگذارند. این ابزار به مدیران این امکان را میدهد تا بحران های منابع را پیش از وقوع و در فاز برنامه ریزی شناسایی کنند.

استفاده از شاخص های چراغ راهنمایی

پیاده سازی شاخص های چراغ راهنمایی(Traffic light indicators) در پروژه به شما امکان ارتباط بهتر با اعضای تیم را میدهد. نمایش وضعیت وظایف مختلف در برنامه پروژه گزینه خوبی برای پیگیری بهتر فعالیت ها و وظایف است.

مدیریت وظایف به وسیله گزارش وظایف تیم(Team Task Report)

نرم افزار ام اس پی دارای بخش مشاهده منابع است میتوان از آن برای دریافت گزارش تخصیص کار برای تیم پروژه استفاده کرد.

برجسته کردن وظایف و مدیریت با استفاده از فیلترها، گروه ها و هایلایت ها(Highlights)

نرم افزار ام اس پروجکت دارای ابزارهایی بسیار راحت مانند فیلترها، هایلایت ها و گروه ها است. ویژگی هایی که میتوان از آنها برای برجسته کردن وظایف و یا منابعی با معیارهای مشخص استفاده کرد.

ام اس پروجکت یک ابزار استاندارد صنعتی

ام اس پروجکت ابزاری است که توسط بیش از ۲۲ میلیون کاربر و  بسیاری از سازمان ها مورد استفاده قرار میگیرد و بسیاری از سازمان ها نیاز دارند تا مدیران آن ها با این نرم افزار آشنایی داشته باشند. همانطور که میدانید این نرم افزار به صورت گسترده ای توسط شرکت ها و سازمان ها مورد استفاده قرار میگیرد.

به سادگی با دیگر ابزار ادغام میشود

شما میتوانید نرم افزار ام اس پروجکت را به همراه شیرپوینت و پروجکت سرور استفاده کنید که نرم افزارهای سازمانی پرکاربردی هستند. نرم افزار ام اس پروجکت با ابزار و نرم افزارهای بسیاری قابلیت ادغام دارد؛ برای مثال میتوان نرم افزار جیرا را نام برد.

حالت های مختلف نمایش و قابلیت شخصی سازی آن ها

نرم افزار ام اس پروجکت حالت های مختلفی را برای نمایش ارائه میکند. یکی از متداول ترین این حالات نمودار گانت(Gantt Chart)است. این نمودارها و حالات نمایش به مدیر پروژه کمک میکند تا از زوایای مختلفی به داده های پروژه نگاه کند که موجب دقت بیشتر مدیر پروژه در بخش های خاص و حساس خواهد شد.

فیلد های سفارشی

شما میتوانید فیلد های سفارشی مختلفی را به نرم افزار اضافه کنید، فیلدهای اعداد یا متن یا تاریخ و سپس از فرمول های مورد نظر برای ارزش گذاری فیلد استفاده کنید. استفاده از فیلدهای سفارشی به شما این امکان را خواهد داد تا فیلدهایی چون فیلد نظردهی، نام اعضای تیم، نیازهای پروژه و … را ایجاد کنید. اساسا این فیلدها امکان اضافه کردن داده های خاص به تیم یا سازمان شما را خواهد داد. همچنین شما میتوانید از تصاویر  یا دیگر داده های گرافیکی استفاده کنید.

کاربر پسند و دارای مبانی حقوقی

رابط کاربری نرم افزار ام اس پروجک بسیار ساده و کاربر پسند است؛ این نرم افزار ظاهری بسیار ساده دارد که یک مدیر پروژه به سادگی قادر به فراگیری آن خواهد بود. اقداماتی چون اضافه کردن تعطیلات و مناسبت ها بسیار ساده خواهد بود.

برنامه ریزی پروژه یا زمانبندی

با استفاده از نرم افزار ام اس پروجکت یک مدیر پروژه میتواند وظایف را بر اساس مدت زمان یا میزان تلاش مورد نیاز ایجاد کند و منابع را به صورت تمام وقت و یا پاره وقت تخصیص دهد. این نرم افزار همچنین اجازه ایجاد و نگهداری برنامه های پروژه های چندگانه را نیز به کاربر میدهد. همچنین ابزاری نیز برای برجسته کردن وظایف تخصیص داده شده نیز دارد. یک مدیر پروژه میتواند از نماهای مختلفی چون نمودار گانت، تقویم و … برای مشاهده پروژه از زوایای متفاوت استفاده کند.

مدیریت منابع پروژه

نرم افزار ام اس پروجکت تمام ابزار مورد نیاز برای مدیریت منابع پروژه را در اختیار شما قرار میدهد. مایکروسافت پروجکت به مدیر پروژه این امکان را میدهد تا انواع مختلف منابع را ایجاد کند و برای هر یک ارزشی تخصیص دهد. همچنین به مدیر پروژه اجازه میدهد تا منابع را بر اساس کار تمام وقت و یا پاره وقت تخصیص دهد. هر پروژه میتواند تقویم مختص به خود را داشته باشد و هر منبعی میتواند زمان کاری متفاوتی داشته باشد.

منبع: www.techno-pm.com

دیدگاه خود را بفرستید :

* - فیلد های ستاره دار ضروری است.

© تمامی حقوق این سایت محفوظ می باشد